Vlastníte elektrárnu? Vydělávejte s námi.

Bateriový systém pro nadbytečnou energii

V listopadu jsme zprovoznili zcela nové bateriové úložiště (BESS - battery energy storage systém) pro akumulaci přebytků energie z distribučních soustav a jakýchkoli zdrojů elektrické energie jako například fotovoltaické elektrárny nebo turbíny. Systém má výkon jeden megawatt a elektrická energie, která v něm bude akumulovaná, je využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii.

 

Úložiště se skládá z jednoho kontejneru s lithiovými bateriemi od nizozemské společnosti Alfen, významného dodavatele v oblasti energetických řešení. Akumulace energie v úložišti snížuje zatížení přenosových soustav, eliminuje kritické stavy sítě a umožňuje efektivnější využití energie z nekonvenčních zdrojů. Systém ve větším množství akumuluje elektrickou energii, aby byla k dispozici ve chvíli, kdy je nedostatek energie v síti a je potřeba elektřinu uvolnit. Nebo také v případě, kdy je síť nestabilní či odolává obrovským výkyvům. V takových případech je akumulátor schopen spustit dodávku energie v řádu sekund.

Zařízení patří mezi první velkokapacitní skladovací bateriové systémy v Česku. Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ uvádí, že velkých bateriových úložišť energie se může v Česku do začátku roku 2019 začít stavět kolem dvaceti. Už v nejbližších měsících to bude čtyři až pět podobných projektů.

Solar Global Storage, a.s.

Ladova 1814/31

621 00 Brno - Řečkovice

IČ: 05890519

info@solarglobal.cz

 

Zobrazit na mapě