O energetické udržitelnosti se mluví stále častěji. Téma se stalo ještě důležitějším po začátku války na Ukrajině. Vítězslav Skopal z firmy Solar Global ale vnímá energetickou soběstačnost Evropy jako příběh, který je už téměř dopsaný. Chybí mu jen poslední kapitola a tou je podle něj efektivnější využívání vodíku. Jak k němu firma Solar Global přispívá? A co všechno má rodák z Uherskohradišťska v plánu?
V začátcích svého podnikání v roce 2006 se Vítězslav Skopal setkával spíše s nepochopením. Banky nerozuměly tomu, v čem tkví potenciál jeho odvětví, neznaly ho a považovaly ho za velmi rizikové. „Bankovní odborníci tehdy návratnost podnikání počítali spíš akademicky. My jsme ale ve svých výpočtech vycházeli ze skutečnosti, kterou jsme dobře znali, takže jsme si věřili. Jel jsem tedy do Prahy a přesvědčil investory, abychom postavili první fotovoltaické elektrárny v České republice. Vše nám vycházelo, a tak se z nás stal spouštěč solárního boomu,“ vzpomíná Vítězslav Skopal. Situaci ale záhy zkomplikoval stát, který rozvoj tohoto odvětví příliš nepomohl. Vše se začalo měnit k lepšímu s příchodem Modernizačního fondu EU, jenž jeho rozvoj naopak podpořil a má to v plánu i nadále. Ke zrychlení rozvoje obnovitelných energií přispěla i válka na Ukrajině, protože si Evropa uvědomila, že její závislost na ruském plynu a ropě je velmi nebezpečná.
Firma Solar Global tedy v roce 2023 vybudovala v Napajedlech svůj první vodíkový elektrolyzér. Brzy by mělo dojít i k pořízení plničky, která by mohla vodíkem zásobovat například autobusy veřejné dopravy ve Zlínském kraji. Další možností, kterou nyní Solar Global zvažuje, je umístění plničky v Kolíně, kde nyní staví další elektrárnu s výkonem devět megawattů. „V Kolíně je momentálně větší potenciál využití plničky, jelikož naše elektrárna stojí na pozemku sousedícím s kolínskou automobilkou Toyota, se kterou jednáme o různých scénářích využití vodíku. Vše tedy nyní zvažujeme a plánujeme,“ říká Vítězslav Skopal. „Druhý projekt nyní chystáme ve Skoranově u Pardubic. Tam máme vlastní pozemky a velký areál, kde bych rád postavil další elektrolyzér.“
„Všechno už je vymyšlené. Baterky, elektrolyzéry, plničky, připojení. Vodík je poslední kapitolou příběhu o udržitelnosti energie. Jakmile se vyřeší vodík, bude Evropa energeticky soběstačná. Tento trend ale musí rozhýbat Německo, které na to má sílu a prostředky.“
Firma Vítězslava Skopala působí i v Německu nebo ve Španělsku. Jde o země s velmi odlišnou geografickou situací. Solar Global proto může srovnávat různé formy obnovitelné energie napříč různými zeměmi. U nás spatřuje Vítězslav největší potenciál ve fotovoltaice. „Vítr u nás sice fouká, ale lokalit, kde dává smysl stavět větrné elektrárny, je málo. Omezená bývá v našich končinách i biomasa a bioplyn, zkrátka tu není dostatek zdrojů. Ideálním řešením je fotovoltaika, osvit máme dobrý, ne jako někde v Norsku, kde slunce svítí výrazně méně. Proto můžeme fotovoltaiku významně rozvíjet.“
Vyplatí se udržitelnost?
Mnohé menší firmy se obávají, že se jim investice do udržitelnějších technologií nevyplatí. S tím Vítězslav Skopal zásadně nesouhlasí: „Udržitelnost dává rozhodně smysl ideologicky i finančně. Velkým důvodem jsou úspory, které nám udržitelnost přinese do rozpočtu, protože návratnost zkrátka mají. Výhodou je i to, že můžeme něco udělat pro planetu. Každý by měl podniknout alespoň minimum, kterého je schopen. Podle mě by každá nová průmyslová hala měla mít na střeše fotovoltaiku. V rámci výstavby to není velká dodatečná investice a časem se vrátí. Díky plánu REPowerEU bude od roku 2026 umístění fotovoltaiky na střechy povinné pro nové podnikové haly a od roku 2028 i pro nové rodinné domy.“
Velká pole fotovoltaických panelů, taková, jaká staví například Solar Global, bývají terčem kritiky, protože údajně nesvědčí krajině. Podle Vítězslava Skopala si ale veřejnost často neuvědomuje, že taková fotovoltaická pole vznikají zpravidla na pozemcích, které dříve patřily zemědělským družstvům a nebyly v dobrém stavu ani využitelné pro jinou činnost. „Nezabíráme hodnotnou půdu, to je navíc ošetřeno i legislativně. V případě fotovoltaiky se jedná o dočasnou stavbu. Nedochází k žádnému betonování, konstrukce jsou zavrtané nebo zatlučené do země, a když skončí jejich životnost, dá se pole pod nimi okamžitě zorat a osít. Půda si díky tomu alespoň odpočine a zatravní se, po padesáti letech využívání jí často několik dekád odpočinku prospěje. Prostory, kde se nachází naše fotovoltaiky, často zatravňujeme a necháváme tam pást naše ovce.“
Jak funguje vodíkový elektrolyzér
K čemu slouží elektrolyzér? K ukládání elektrické energie do plynu. Při průchodu stejnosměrného proudu vodou dochází ke štěpení chemické vazby vodíku a kyslíku, rozkládá tedy vodu na vodík a kyslík. „A vodík je geniální prvek. Tento plyn najdete všude a k jeho výrobě nepotřebujete nic než slunce a vodu. Jeho produkce i následné využití je naprosto bezemisní. Potřebujete pouze dostatek solárních elektráren, případně jiných obnovitelných zdrojů a baterií.“
irma Solar Global je skrze osobu Vítězslava Skopala propojena také se Slováckem, regionem, který proslavilo mimo jiné výtečné víno. Vítězslav je polovičním vlastníkem fotbalového klubu 1. FC Slovácko a snaží se region různě rozvíjet: „Podporujeme lokální akce, slavnosti vína, vyhlášení sportovce Zlínského kraje nebo třeba lidi s hendikepem. Naší vizí je Slovácko inspirovat k zelenější cestě.“
Snaží se podporovat i své zaměstnance. Ve „velíně“, jak Vítězslav Skopal označuje kanceláře firmy v pražském Karlíně, panuje přátelská a milá atmosféra. Zaměstnanci nám ochotně ukazují spoustu monitorů, na nichž sledují momentální počasí a výkon jednotlivých elektráren. „Zakládáme si na uvolněné atmosféře. Všem svým lidem nabízíme možnost rekreace, máme pro tyto účely chaty ve Španělsku, v Rakousku a v Beskydech, které mohou využívat. Poskytujeme i standardní benefity, jako stravenky nebo 25 dní dovolené. Za důkaz, že se o své lidi dobře staráme, nám slouží i téměř nulová fluktuace. Výpověď dají třeba jeden nebo dva lidé ročně,“ pyšní se majitel.
Kdyby dnes Vítězslav Skopal stál opět na začátku své cesty, udělal by něco jinak? Dlouho se nerozmýšlí a s úsměvem odpovídá, že ne. Je tam, kde chtěl být.
Co pro Solar Global znamená finanční zdraví?
„Je to naprostý základ a hodně si ho hlídáme. Snažíme se mít v pořádku účetnictví, máme přísného auditora, který nám nic neodpustí. Funguje tu celý aparát, finanční ředitel a kontrolní procesy. Nechodím si jen tak brát peníze do pokladničky. Česká spořitelna nám pomáhá tím, že nás jednak hlídá, jednak také financuje. Lidé ze Spořitelny jsou vizionáři, vidí v našem odvětví potenciál a nenechají se odradit momentální cenou na trhu či dalšími proměnlivými faktory. Zároveň nás kontrolují a motivují, abychom si finanční zdraví hlídali. Naším produktem je elektrická energie, kterou určitě prodáme, takže na rozdíl od ostatních se nemusíme bát o odbyt. Víme také, že v budoucnu bude její cena stále narůstat.“
Firma Solar Global je skrze osobu Vítězslava Skopala propojena také se Slováckem, regionem, který proslavilo mimo jiné výtečné víno. Vítězslav je polovičním vlastníkem fotbalového klubu 1. FC Slovácko a snaží se region různě rozvíjet: „Podporujeme lokální akce, slavnosti vína, vyhlášení sportovce Zlínského kraje nebo třeba lidi s hendikepem. Naší vizí je Slovácko inspirovat k zelenější cestě.“
Snaží se podporovat i své zaměstnance. Ve „velíně“, jak Vítězslav Skopal označuje kanceláře firmy v pražském Karlíně, panuje přátelská a milá atmosféra. Zaměstnanci nám ochotně ukazují spoustu monitorů, na nichž sledují momentální počasí a výkon jednotlivých elektráren. „Zakládáme si na uvolněné atmosféře. Všem svým lidem nabízíme možnost rekreace, máme pro tyto účely chaty ve Španělsku, v Rakousku a v Beskydech, které mohou využívat. Poskytujeme i standardní benefity, jako stravenky nebo 25 dní dovolené. Za důkaz, že se o své lidi dobře staráme, nám slouží i téměř nulová fluktuace. Výpověď dají třeba jeden nebo dva lidé ročně,“ pyšní se majitel.
Kdyby dnes Vítězslav Skopal stál opět na začátku své cesty, udělal by něco jinak? Dlouho se nerozmýšlí a s úsměvem odpovídá, že ne. Je tam, kde chtěl být.